مرکز آموزش شطرنج استاد هرندی (کانون شطرنج ایران)، اولین مدرسه شطرنج در ایران

تاریخچه شکل گیری اولین مدرسه شطرنج کشور

درخشش نوجوانانی همچون احسان قائم مقامی در دهه هفتاد هجری شمسی باعث شناخته شدن بیشتر بازی شطرنج در اذهان عمومی شد و نیاز به وجود مراکز آموزش شطرنج یا مدرسه شطرنج در ایران را پررنگ تر کرد. چرا که در پی آن خانواده های زیادی جهت پرورش ذهنی فرزندان خود  به سمت این بازی جذاب و مفید کشیده شده و جهت آموزش شطرنج حرفه ای، به فدراسیون مراجعه کردند و این امر باعث گردید تا در آن دوره نوجوانان و نونهالان زیادی به عنوان استعدادهای درخشان شطرنج شناسایی شوند.

استاد خسرو هرندی که درآن زمان به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان در فدراسیون شطرنج کشور مشغول فعالیت بودند طی احکامی جداگانه از طرف ریاست وقت فدراسیون، آقای مهندس کامبوزیا، همزمان و با حفظ سِمت قبلی به عنوان سرمربی تیم های ملی پایه، رئیس کمیته آموزش و رئیس کمیته فنی نیز منصوب شدند و این اتفاق باعث شد که استاد هرندی برای اولین بار برنامه مدوّن و جامعی برای کشف استعدادهای درخشان و آموزش شطرنج حرفه ای به آنها، تحت حمایت و پوشش فدراسیون شطرنج طراحی کنند و از این طریق نونهالان و نوجوانان زیادی انتخاب و تحت آموزش قرار گرفتند.

حاصل این برنامه ریزی منجر به شناسایی و پرورش اولین نسل از نونهالان و نوجوانان با استعداد کشور شد و پس از گذشت یکی دو سال زحمات استاد هرندی به نتایج بسیار شگفت انگیزی رسید که از جمله این نتایج میتوان به قهرمانی امیر ملاحی در مسابقات نوجوانان آسیا و همچنین کسب عنوان قهرمانی جهان در رده زیر 10 سال پسران توسط سید جواد علوی مقدم اشاره کرد. در آن زمان شور و شوق وصف ناپذیری در جامعه شطرنج ایجاد شد و استقبال از این بازی فکری روز به روز بیشتر میشد، اما در سوی دیگر عده ای از روی حسادت خود قصد کم اهمیت جلوه دادن این نتایج را داشتند و با ایجاد شایعات و … سعی داشتند کسب این نتایج را تنها به حساب شانس و استعداد فردی این قهرمانان بگذارند و زحمتهای شبانه روزی استاد هرندی را کم اهمیت و بی ارزش جلوه دهند.

اما استاد هرندی در آن زمان عزم و اراده ای وصف ناشدنی داشتند و بدون هیچ واکنشی به این صحبتها با حداکثر قدرت به کار خود ادامه می دادند و می خواستند با پرورش قهرمانان بعدی در عمل ارزش کار خود را به اثبات برسانند که پس از مدتی این اتفاق هم افتاد و آتوسا پورکاشیان که طی اردوهای فشرده زیر نظر استاد هرندی برای مسابقات قهرمانی جهان آماده شده بود، با هدایت و کوچینگ مستقیم استاد هرندی به عنوان قهرمانی زیر 12 سال دختران جهان دست یافت.

این قهرمانی ها باعث شد که عده زیادی از خانواده ها فرزندان خود را جهت آموزش حرفه ای بازی شطرنج نزد استاد هرندی بیاورند. این روند که از سال 1375 بصورت جدی آغاز شده بود استاد هرندی را مجبور کرد که در دفتر کار خود (شرکت تولید و ارائه نرم افزارهای زیرساختی) اقدام به برگزاری کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی کنند و در واقع دفتر ایشان تقریباً به صورت غیر رسمی به مدرسه شطرنج تبدیل شده بود، اما با زیاد شدن متقاضیان و مختل شدن کار اصلی این شرکت، استاد هرندی تصمیم به ایجاد یک مدرسه شطرنج و مرکز قهرمان پروری گرفتند و سر انجام مرکز شطرنج استاد هرندی (کانون شطرنج ایران) در سال ۱۳۸۰ با هدف ارتقاء شطرنج کشور توسط ایشان در تهران تأسیس گردید.

نحوه فعالیت مرکز آموزش شطرنج استاد هرندی

از آنجایی که حرفه آموزش شطرنج بر اساس تجربه و دانش مربیان و عشق به معلمی ارزیابی میگردد در ابتدا سعی شد که نحوه آموزش نیز به مربیان انتقال پیدا کند، بطوری که آموزش شطرنج به کودکان حتی المقدور باعث نشود که خلاقیت آنها تحت الشعاع قرار گیرد.

انبوه قوانین و تئوری های گوناگون و حجیم باید طوری بیان شود که حافظه کودکان همراه با قدرت فکری و محاسبه ای مغز آنها به تدریج و توسط استدلال تقویت شود و آموزش اصول بصورت مختصر و بر اساس آموزش و تمرین تفکر و تقویت قدرت محاسبه و شمردن از طریق تصویرسازی ذهنی انجام شود.

یادگیری بازی شطرنج که شامل ۳۲ مهره با حرکات جداگانه و معیّن در ۶۴ خانه می باشد در ابتدا سخت و دشوار است و مخصوصاً برای کودکان پنج–شش ساله آموزش آن نیاز به صبر و توانایی بسیاری دارد. در راستای آموزش این مسائل به مربیان کانون شطرنج ایران، سعی و تلاش بسیاری توسط استاد هرندی صورت گرفته و این امر باعث گردیده که مربیان این مرکز آموزشی، نسبت به این موضوع به درک عمیقی دست یابند و با استفاده از خلاقیتهای خود و با راهنمایی های استاد هرندی متدهای آموزشی منحصر به فرد و ویژه ای ابداع کنند که موجب ایجاد علاقه و شوق یادگیری بیشتری در ذهن کودکان شود. بطور مثال شعرهای بسیار زیبایی توسط یکی از مربیان با سابقه ما سروده شده که از آنها برای آموزش کودکان زیر ۷ سال استفاده میشود.

همچنین برای اعضای این مرکز آموزشی، پرونده ای شامل وضعیت هوش و استعداد و نحوه پیشرفت تهیه میشود که به تدریج و طی گذر از دوره های مختلف، توانایی آنها از لحاظ آمادگی شرکت در مسابقات سنجش شده و پس از رسیدن به سطح آمادگی اولیه برای شرکت در مسابقه، ابتدا با شرکت در مسابقات داخلی ویژه دانش آموزان کانون، روش صحیح مسابقه دادن به آنها آموزش داده میشود که شامل نکات ظریف داوری،نحوه نشستن صحیح پشت میز مسابقه، نحوه تمرکز و تفکر، نحوه حرکت کردن، نحوه کار با ساعت شطرنج، مفهوم مدیریت صحیح زمان برای تفکر و محاسبه در قسمتهای مختلف بازی و دهها نکته مهم و با ظرافت دیگر می باشد.

پس از یادگیری این نکات و کسب تجربه کافی از مسابقات داخلی کانون، دانش آموزان ما کم کم برای شرکت در مسابقات رسمی بزرگ همچون مسابقات قهرمانی رده های سنی استان و مسابقات رده های سنی کشور آمادگی لازم را کسب می کنند و در زمان مناسب و به صلاحدید مربی خود جهت شرکت در این مسابقات معرفی و اعزام میشوند.

در نتیجه این امر دانش آموختگان کانون شطرنج ایران (مرکز شطرنج استاد هرندی) در طی پانزده سال فعالیت این مؤسسه توانسته اند با طی روند صحیح و اصولی آموزش شطرنج به عناوین درخشانی از جمله دهها قهرمانی استان، دهها قهرمانی کشور، دهها قهرمانی تیمی و انفرادی مدارس کشور، دهها قهرمانی کشور، چندین قهرمانی آسیا و حتی به قهرمانی جهان نیز دست یابند و در برخی از موارد استعدادهای درخشان زیادی کشف و شناسایی شدند که تنها با یکی دوبار شرکت در مسابقات داخلی کانون توانسته اند در مسابقات استانی و کشوری به مقام حائز اهمیتی دست یابند.

اصولاً شرکت در مسابقه برای نونهالان بسیار حساس و مهم میباشد، چرا که در خیال و تصور کودک فضای مسابقه و نحوه برخورد مسئولان برگزاری و داوران ممکن است ایجاد تابو و توهم و ترس نماید، مخصوصاً اگر کودک در مسابقه دچار شکستهای زیادی بشود. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به روح لطیف کودکان، اولین مسابقه رسمی و جدی آنها باید با دقت و نظارت فنی همراه باشد. ترس همیشه ناشی از جهل است، بنابر این با دادن آگاهی های لازم و صحیح اعتماد به نفس آنها تقویت میشود.

کانون شطرنج ایران با بیش از 15 سال سابقه درخشان در امر قهرمان پروری و همچنین آموزش بازی شطرنج به عنوان یک وسیله کمک آموزشی، هم اکنون و همیشه آماده خدمت گذاری در امر آموزش شطرنج به فرزندان دلبند شما می باشد.

با امید رسیدن به ایرانی آباد، توسط آموزش صحیح به کودکان امروز و آینده سازان فردا