بیوگرافی استاد هرندی

  دوران تحصیلی استاد هرندی

  استاد هرندی (خسرو شیخ هرندی) متولد بیستم شهریور ماه سال 1329 تهران می باشد. او تحصیلات دوره متوسطه را در دبیرستان رهنما و خوارزمی گذراند و در سال ششم دبیرستان جزء نفرات برتر کشور در امتحانات سراسری انتخاب شد که حاصل آن ورود بدون کنکور به دانشگاه صنعتی شریف بود. او پس از گذراندن مدارج تحصیلی و با توجه به نبوغی که از خود نشان داد بلافاصله پس از پایان تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف استخدام شد و حتی دوره خدمت سربازی را نیز در همان دانشگاه گذراند و بعد از آن به عنوان هیئت علمی و مدرس علوم کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد و هم اکنون سالهاست که بازنشسته شده است.

  دوران قهرمانی استاد هرندی

  او شطرنج را از سن 12 سالگی آغاز کرد و با توجه به اینکه شطرنج در آن زمان به شکل امروزی گسترش نیافته بود و قشر خاصی از افراد تحصیل کرده و بزرگسال به انجام این بازی مشغول بودند به عنوان یک پدیده استثنائی در زمان خود شناخته شد. او پس از گذشت مدت کوتاهی از یادگیری بازی شطرنج توانستد در سال 1344 و در سن 14 سالگی به مقام قهرمانی بزرگسالان تهران دست یابد(البته در آن زمان مسابقات شطرنج فقط در رده بزرگسالان برگزار میشد) و بعدها چندین بار این عنوان را تکرار کرد. استاد هرندی اولین بار در سال 1350 قهرمان کشور شد و بعدها دو بار دیگر این عنوان را تکرار کرد.

  استاد هرندی در قهرمانی غرب آسیا 1354

  استاد هرندی در مسابقات غرب آسیا در سال 1354 ضمن کسب عنوان قهرمانی توانست عنوان اولین استاد بین المللی تاریخ ایران را نیز به خود اختصاص دهد. او همچنین در سال 1357 نیز توانست با شایستگی و اقتدار کامل از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و برای دومین بار به عنوان قهرمانی غرب آسیا دست یابد.

  با توجه به اینکه تقسیمات زون های آسیا در آن زمان با شکل امروزی تفاوتهای زیادی داشت و آسیا فقط دارای دو زون غرب و شرق بود، عنوان قهرمانی آن نیز نسبت به زمان حال از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار بود و نفرات اول هر زون به مسابقات اینترزونال راه میافتند.

  در آن زمان هر سه سال یک بار رویارویی قهرمانی جهان برگزار میشد و کاندیدای قهرمانی جهان که باید بر سر کسب عنوان قهرمانی انفرادی جهان با قهرمان جهان به رویارویی دو جانبه (مَچ) می پرداخت از طریق مسابقات اینترزونال انتخاب میشد.

  مسابقات اینترزونال در دو گروه برگزار میشد که در هر گروه 20 نفر از شطرنجبازان برتر جهان حضور داشتند. این مسابقه بصورت دوره ای برگزار میشد و نفرات اول تا سوم هر گروه برای یک مسابقه 6 نفره دوره ای انتخاب می شدند که هر کدام بین 6 تا 8 بازی با هم انجام میدادند و در نهایت قهرمان این مسابقه به عنوان کاندیدای قهرمانی جهان جهت انجام مسابقه دوجانبه (مَچ) با قهرمان جهان انتخاب میشد.

  در آن زمان تنها دو نفر از قاره پهناور آسیا به این مسابقات راه میافتند که یکی قهرمان زون غرب و دیگری قهرمان زون شرق آسیا بود. استاد هرندی طی کسب دو عنوان قهرمانی خود در غرب آسیا توانست دوبار مجوز حضور در مسابقات اینترزونال را که در آن زمان پس از مچ قهرمانی جهان به عنوان مهم ترین تورنمنت شناخته میشد کسب کند و در هر اینترزونال به رویارویی با چندین قهرمان جهان و همچنین بازیکنان بزرگی که همگی در زمان خود جایگاهی همچون سوپر گرند مستر های امروزی داشتند بپردازد که نام برخی از این بازیکنان به شرح زیر میباشد:

  اینترزونال فیلیپین (مانیل) 1976

  بوریس اسپاسکی (قهرمان جهان)
  هنریک مکینگ ( که قهرمان همین اینترزونال شد)
  لِو پولگایفسکی
  یوری بالاشوف
  لوبویوویچ
  اسکار پانو
  کاوالک
  لودک پاخمان
  اینترزونال برزیل (ریودوژانیرو) 1979

  تیگران پطروسیان (قهرمان جهان)
  یان تیمان
  یوری بالاشوف
  رابرت هوبنر
  گوئیلا زاکس
  ایوکف
  رافائل واگانیان
  متاسفانه پس از پایان مسابقات اینترزونال ریودوژانیرو 1979، شطرنج ایران با یک دوره تعطیلی طولانی مدّت روبرو شد و استاد هرندی که در اوج جوانی قرار داشت و تازه به بلوغ شطرنجی رسیده بود از شرکت در تمام مسابقات محروم شد و به مدت 10 سال از میادین مسابقات دور ماند. البته در آن دوران دیگر شطرنجبازان مطرح کشور به دلیل تعطیلی فدراسیون و عدم توانایی شرکت در مسابقات همه به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و تحت پرچم کشورهای دیگر به بازی خود ادامه دادند، اما استاد هرندی به دلیل عشق به میهن با اینکه از چندین کشور مختلف پیشنهادهای بسیار عالی داشت ولی هرگز حاضر به بازی تحت یک ملیّت دیگر نشد.

  پس از فتوای تاریخی امام خمینی (ره) در تاریخ 19/6/1367 که مبنی بر حلال بودن شطرنج صادر شد، طی حکمی از طرف دکتر غفوری فرد معاون اول رئیس جمهور و رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، استاد هرندی مأموریت یافت به عنوان دبیر افتخاری (بدون حقوق و مزایا) مجدداً فدراسیون شطرنج را راه اندازی کند.

  مهمترین نکته در بازگشایی فدراسیون، عضویّت مجدد ایران در فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) بود که استاد هرندی طی انجام یک سفر شخصی به اروپا عازم دفتر فیده در سوئیس شد و در جلسه مجمع فدراسیونهای جهان، ایران را مجدداً به عضویّت فدراسیون جهانی درآورد و البته چون در آن زمان هنوز بودجه ای برای فدراسیون شطرنج مقرّر نشده بود با تعهد پرداخت حق عضویت های عقب افتاده و جدید توسط استاد هرندی اینکار انجام شد و در نتیجه تیم ملی ایران توانست در المپیاد جهانی نوی ساد یوگوسلاوی شرکت کند.

  پس از بازگشایی مجدد شطرنج استاد هرندی پس از 10 سال دوری از شطرنج، بار دیگر در مسابقات غرب آسیا شرکت نمود. این دوره از مسابقات زمانی بود که قهرمان جهان ویسواناتان آناند از هند با کسب عنوان قهرمانی در این مسابقات به عنوان پدیده جدید دنیای شطرنج به جهان معرفی شد و استاد هرندی با وجود عدم آمادگی کافی به مقام سوم این دوره از مسابقات بسنده کرد.

  دوران مربیگری استاد هرندی

  پس از بازگشایی مجدد فدراسیون، به دلیل اینکه بازیکنان شطرنج تنها با دانسته های معمول خود و بدون بهره بردن از دانش روز شطرنج دنیا بازی میکردند، استاد هرندی به عنوان سرمربی تیم ملی آموزش بازیکنان آن دوره را آغاز نمود و پس از مدتی که بازیکنان جدید وارد عرصه شطرنج شدند به دلیل حفظ امنیت بازیکنان در بازی، برای همیشه از دنیای مسابقات کناره گیری کرد و در کسوت مربی شطرنج به کار خود ادامه داد. البته پس از حدود 16 سال وقفه، به عنوان تفریح و همچنین سنجش توانایی خود در اولین دوره مسابقات قهرمانی پیشکسوتان آسیا شرکت نمود و با 8.5 امتیاز از 9 بازی به عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات دست یافت.

  استاد هرندی با توجه به استعداد ذاتی و شوق یادگیری وصف ناپذیر خود، بدون کمک گرفتن از کامپیوتر و امکانات امروزی که جهت فراگیری شطرنج در اختیار بازیکنان و مربیان قرار دارد، به درک عمیقی از بالاترین سطح دانش شطرنجی دست یافت و با تجربیاتی که در طی بیش از 25 سال هدایت تمام رده های تیم های ملی کشور به دست آورد، به سطحی از مربیگری در شطرنج رسید که کمتر کسی در بین مربیان شطرنج دنیا به این دانش و تجربه دست یافته است و این امر باعث شد تا علاوه بر چندین دوره عضویت در کمیته مربیان فدراسیون جهانی، به درجه مربی ارشد فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE Senior Trainer) نیز دست یابد.

  استاد هرندی در طی بیش از 25 سال همیشه و همواره در سِمت های مختلف فدراسیون شطرنج را یاری نموده و سالهاست که با عنواینی همچون سرمربی تیم ملی بزرگسالان، سرمربی تیم ملی بانوان، سرمربی تیمهای ملی پایه، رئیس و عضو کمیته آموزش و مربیان، رئیس و عضو کمیته فنی، دبیر افتخاری فدراسیون، کارشناس خبره شطرنج و مربی ارشد فدراسیون جهانی شطرنج، در کنار فدراسیون کشور و همه شطرنجبازان حضور داشته و دانش خود را به چندین نسل از شطرنج بازان کشورمان انتقال داده است و به نوعی پدر شطرنج ایران محسوب می شود.

  به امید روزی که قدر چنین اشخاصی را در دوران زنده بودنشان بدانند.